Comportamentul Agresiv la Volan și Consecințele Legale

Pe drumurile publice, se întâmplă adesea să fim martorii unor manevre riscante și imprudente. Șoferii agresivi nu doar că pun în pericol siguranța tuturor participanților la trafic, dar și încalcă legea. În România, Ordonanța de Urgență 195/2002, articolul 54^1(1), interzice explicit conducerea agresivă pe drumurile publice. Dar ce înseamnă de fapt acest lucru și ce consecințe are?

Comportamentul agresiv la volan este definit în această ordonanță prin efectuarea, de către conducătorul unui vehicul, a uneia dintre următoarele manevre pe drumurile publice:

a) Deplasarea succesivă de pe o bandă de circulație pe alta sau de pe un rând pe altul, alternând din stânga în dreapta, în scopul depășirii unui șir de vehicule care circulă în același sens;

b) Întoarcerea vehiculului prin folosirea frânei de mână;

c) Pornirea vehiculului de pe loc prin patinarea excesivă, în gol, a roților motoare;

d) Circulația cu vehiculul la o distanță foarte redusă față de un alt vehicul, înaintea sau în spatele acestuia, cât și în lateral, ori reducerea bruscă a vitezei de deplasare fără motiv întemeiat, de natură a intimida conducătorul acestuia;

e) Folosirea repetată a semnalelor sonore și/sau luminoase de natură a obliga nejustificat conducătorul de vehicul care circulă în fața sa să elibereze banda de circulație;

f) Conducerea mopedului sau motocicletei având în contact cu partea carosabilă numai una dintre roți;

g) Mersul cu spatele cu vehiculul în scopul intimidării celorlalți participanți la trafic care circulă în spatele acestuia;

h) Realizarea intenționată a unui derapaj controlat al vehiculului în vederea întoarcerii sau rotirii acestuia;

i) Conducerea intenționată a unui vehicul prin accelerarea repetată a motorului, de natură a stânjeni persoanele aflate în zona drumului public.

Încălcarea acestor prevederi legale poate atrage sancțiuni semnificative. Dacă efectuezi aceste manevre, te așteaptă o amendă și o perioadă de 30 de zile ca pieton, adică fără permis. Dacă produci și un accident, amenda crește, iar perioada în care ești lăsat fără permis se dublează, ajungând la 60 de zile. În cazul în care adaugi la toate acestea și jigniri, sancțiunea poate ajunge la 9-20 de puncte de penalizare și o amendă substanțială.

Concluzia? Este esențial să înțelegem și să respectăm legea în timpul conducerii. Pe lângă faptul că protejează siguranța tuturor participanților la trafic, respectarea legii ne protejează și pe noi de sancțiuni legale nedorite.
Haideți să fim responsabili și să conducem cu grijă!

Distribuie articol

Urmărește-ne pe YouTube!